Епидермис
Корнеоцитите в роговия слой съдържат смес от хигроскопични вещества. Те се наричат NMF (natural moisturizing factor) или естествен хидратиращ фактор. NMF играе ролята на хюмектант и се състои предимно от: амино киселини, млечна киселина, урея, захари и минерали. Компонентите на NMF са водоратворими и лесно могат да се отмият от кожата, когато тя е суха и няма досатъчно липиден слой, който да служи като защита.
2. Stratum lucidum е също слой от мъртви клетки и присъства само на частите от тялото с по-дебела/груба кожа като ръцете и петите.
3. Зърнестият слой (stratum granulosum) се състои от хоризонтално подредени кератиноцити (клетките на кожата), в които се наблюдава появата на гранули (Фиг.2.), защото са започнали да губят своята жизненост.
4. Шипчестият слой (stratum spinosum) е отговорен за синтеза на липиди и протеини.
5. Базисният слой (stratum basale) e мястото, на което се формират нови кератиноцити.
Освен кератиноците в епидермиса се съдържат и други клетки включително меланоцитите, които са отговорни за синтеза на пигмента меланин. Меланинът е пигментът, който дава на кожата и косата цвят.
Накратко функциите на епидермиса:
- Запазване на влагата в кожата
- Поддържане на оптимално съдържание на липиди
- Осигуряване на имунна защита
- Антиоксидантна функция
- Синтез на витамин Д
- Цвят на кожата
- Подменяне на роговия слой
Какво става при суха кожа?
При здравата кожа през роговия слой не могат да преминат потенциални раздразнители и алергени. Не това е случаят обаче, когато кожата е дехидратирана. При дехидратация клетките на кожата (тухлите) се свиват и се появаяват „пукнатини“, които правят възможно преминаването на различни дразнители и причиняват зачервяване, сърбеж, лющене на кожата и тн. Затова е много важно кожата ни да е хидратирана както отвън, така и отвътре.
Дерма
Точно под епидермиса пък се намира вторият основен слой на кожата- дермата. Нейната функция е да поддържа горния слой и да набавя нужните вещества и кислород посредством капиляри, тъй като в епидермиса няма кръвоносни съдове. В дермата се намират също и мастните жлези, които са разположени по цялото тяло с изключение на дланите, петите и стъпалата. Най-концентрирани са по лицето и скалпа и по тази причина това са и основните места, на които се появява „любимото“ на всички акне. Тяхната функция е да произвеждат себум, който да служи като лубрикант за кожата и да намали загубата на вода.
Какво е трансепидермална загуба на вода (TEWL)?
Освен като бариера, друга основна функция на кожата е да задържа водата в тялото. Явлението трансепидермална загуба на вода всъщност е непрекъснатото движение на водата от долните към по-горните слоеве на кожата, където в даден момент се изпарява (процес, различен от потенето) и когато кожата ни е компрометирана (суха, раздразнена, зачервена), тази загуба на вода се увеличава. Ето защо е важно да използваме крем, който създада защитен филм върху кожата, запазва влагата в нея и да я поддържа здрава.
Надяваме се, че сме били поне малко полезни. С това далеч не изчерпваме темата за стуктурата на кожата и тепърва предстои да ви запознаваме с все повече интересни и полезни факти.
При въпроси, не се колебайте да се свържете с нас на:
Instagram DM: unitaskincare
Facebook DM: Unita Skincare
e-mail: info@unitaskincare.com
Chat опцията тук на сайта